« Lipanj 2017 »

Građanski odgoj i obrazovanje je novitet u našim školama. Unutar GOO-a će se učenici upoznavati sa temeljnim ljudskim pravima, učit će o poštovanju različitosti, o humanosti, građanskim vrlinama, o osnovama pravosudnog sustava itd. U našoj školi se, također, zadnjih mjeseci, provodio projekt koji je naglasak stavio na poštovanje različitosti i odnos prema starijim osobama, a koji je radi svoje kvalitete kandidiran za državnu smotru .

Sa stranica MZOS-a:

Kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja

6. rujna 2012.

Na temelju članka 39. Zakona o sustavu državne uprave (''Narodne novine'', broj 150/2011.) i članka 29. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (''Narodne novine'', broj 87/08., 86/09., 92/10., 105/10., 90/11., 16/12., 86/12.), ministar znanosti, obrazovanja i sporta donosi

ODLUKU
o eksperimentalnoj provedbi i praćenju provedbe Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja u dvanaest osnovnih i srednjih škola, u 2012./2013. i 2013./2014. školskoj godini

I.

Ovom se Odlukom uvodi eksperimentalna provedba i praćenje provedbe Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja, odnosno nastavnog plana i programa građanskog odgoja i obrazovanja, u dvanaest osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj u 2012./2013. i 2013./2014. školskoj godini.

II.

Za eksperimentalnu provedbu Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja, u okviru IPA projekta „Novo doba ljudskih prava i demokracije u školama“ kojeg je nositelj Mreža mladih Hrvatske, odabrano je šest škola, četiri osnovne i dvije srednje (jedna gimnazija i jedna strukovna škola), koje su
ispunile sljedeće uvjete:

• djeluju na području posebne državne skrbi,
  • iskazale su interes za sudjelovanjem u navedenome projektu i dostavile pisano obrazloženje motivacije za sudjelovanje u projektu,
  • do sada su provodile neki oblik građanskoga odgoja i obrazovanja,
  • spremne su u izobrazbu uključiti pet osoba (2-3 učitelja/ce razredne nastave, 2-3 učitelja/ce, predmetne nastave i/ili stručnog suradnika/icu) uz odobrenje ravnatelja/ice.

III.

Škole koje će sudjelovati u eksperimentalnoj provedbi Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja u školskom godinama 2012./2013. i 2013./2014. u okviru IPA projekta su:

1. Osnovna škola Ivan Goran Kovačić, Petrinja,
  2. Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“, Duga Resa,
  3. Osnovna škola Siniše Glavaševića, Vukovar,
  4. Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“, Velika,
  5. Ekonomska i turistička škola, Daruvar i
  6. Srednja škola Obrovac, Obrovac.

IV.

Za eksperimentalnu provedbu Kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja, prema izboru Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Agencije za odgoj i obrazovanje, odabrano je šest škola, četiri osnovne i dvije srednje škole (jedna gimnazija i jedna strukovna škola) koje su ispunile sljedeće uvjete:

• izvan su područja posebne državne skrbi,
  • ravnatelji/ice su uz suglasnost učiteljskog ili nastavničkog vijeća iskazali interes i podnijeli pisane zahtjeve Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta i Agenciji za odgoj i obrazovanje za sudjelovanjem u provedbi eksperimentalnog Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja,
  • već imaju iskustvo u ostvarivanju tema i aktivnosti građanskoga odgoja i obrazovanja,
  • imaju imenovane voditelje/ce županijskih stručnih vijeća za demokratsko građanstvo,
  • učitelji/nastavnici ili stručni suradnici uključuju se u izobrazbu uz odobrenje ravnatelja/ice.

V.

Škole koje će sudjelovati u eksperimentalnoj provedbi Kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja u školskom godinama 2012./2013. i 2013./2014., a prema izboru Ministarstva i Agencije za odgoj i obrazovanje su:

1. Osnovna škola „Đuro Ester“, Koprivnica,
  2. III. osnovna škola Čakovec, Čakovec,
  3. Osnovna škola Pavleka Miškine, Zagreb,
  4. Osnovna škola Matije Gupca, Zagreb,
  5. Gimnazija „Fran Galović“, Koprivnica i
  6. Srednja škola Dugo Selo, Dugo Selo.

VI.

Sukladno Kurikulumu građanskoga odgoja i obrazovanja, koji je sastavni dio ove odluke, škole će ostvariti 35 sati nastave i/ili izvannastavnih aktivnosti.

VII.

Eksperimentalnu provedbu Kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja sustavno će pratiti i vrjednovati Agencija za odgoj i obrazovanje i Istraživačko-obrazovni centar za ljudska prava Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta.

Rezultati dobiveni eksperimentalnom provedbom Kurikuluma građanskog odgoja i obrazovanja te analize provedenoga praćenja i vrjednovanja koristit će se u svrhu donošenja Kurikuluma za obvezno uvođenje u škole.

VIII.

Ova odluka stupa na snagu s danom donošenja.
Odluka se objavljuje na službenoj stranici Ministarstva.