Terenska nastava u Parku prirode Papuk
Autor: Lara Jakšić, Alan Belak, 9. 6. 2015.

Dana 28.5.2015. svi viši razredi OŠ Goričan bili su na terenskoj nastavi u Parku prirode Papuk. Krenuli smo ujutro u 6 sati dvama autobusima. Svim su učenicima bili podijeljeni sendviči, sokovi i banane, što je organizirala škola.

Vožnja je trajala 4 sata. Najprije smo išli pogledati poznatu i specifičnu papučku stijenu. Tamo smo upoznali čuvare prirode koji su nam opisali posebnosti Papuka. Površina Parka prirode Papuk je 336 km2 , a obuhvaća brda Papuk i Krndiju.

Park prirode Papuk ima posebne ljepote biljnog i životinjskog svijeta, a posebno je važno što je on zimovalište čak 11 vrsta šišmiša. Upravo tolika raznolikost vrsta šišmiša čini Papuk najvećim zimovalištem šišmiša u EU. Papuk je još poznat po tome što ima geomorfološke karakteristike i prekrasne potoke koji prelijepo žubore. Kad smo došli do sjedišta Parka prirode, na jednoj smo livadi vježbali vježbe Tjelesne i zdravstvene kulture kako bismo se dobro razgibali. Tamo je jedan mini zabavni park u kojem smo se lijepo zabavljali. Svaki je razred imao po jedan predmet iz škole, pošto je to terenska nastava. Imali smo pola sata za igru u zabavnom parku. Tada smo krenuli u šetnju brdima i dolinama. Vidjeli smo mnoštvo prelijepe prirode i veliki slap ispod kojega je bilo kao da pada kiša. Skakali smo po kamenju preko potoka. Došli smo do velikog jezera gdje nam je čuvar prirode pričao priču o grofu Jankoviću po kojemu je nazvano selo Jankovac. Čuvar nam je pričao i o prirodnim raznolikostima parka. Nažalost nismo vidjeli šišmiše, ali smo zato vidjeli predivne stijene i kamenje kvarca. Vidjeli smo i posebnog pužića koji živi samo na Papuku. Učenici su fotografirali predivne ljepote, a fotografije s Papuka možete pronaći na našem web-u. Polazak je bio u 15:30, a vratili smo se oko pola osam.

Mislim se da su se svi lijepo zabavili i naučili nešto novo. U autobusu je bilo zabavno. Nadam se da će iduća terenska nastava biti barem upola lijepa kao što je bilo na Papuku.

Lara Jakšić, 5.r.