« Ožujak 2024 »

Uspjeh Lucije Farkaš na knjiž. natječaju Matice hrvatske
Autor: Alan Belak, 30. 4. 2015.

Učenica 6.a razreda Osnovne škole Goričan, Lucija Farkaš, osvojila je 2. nagradu na književnom natječaju Matice hrvatske s literarnim uratkom „Čovek za se“. Za njen uspjeh zaslužna je i mentorica, učiteljica hrvatskog jezika, Snježana Granatir. Lucija je na svečanom prijemu u Scheierovoj zgradi u Čakovcu u pratnji mentorice primila vrijedne nagrade – knjigu i novčani iznos od 700,00 kuna.

REZULTATI NATJEČAJA MH – OGRANKA U ČAKOVCU

ZA UČENIKE OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA MŽ

Matica hrvatska – Ogranak u Čakovcu svake godine (počevši od 2012.) raspisuje književni natječaj za učenike osnovnih i srednjih škola Međimurske županije na kajkavskom jeziku, kao i natječaj za mutimedijske uratke.  Za najbolje literarne uratke dodjeljuju se 1., 2. i 3. nagrada osnovcima i 1., 2. i 3. srednjoškolcima i jedna nagrada za najbolji multimedijalni uradak. Na natječaj je pristiglo 80 literarnih uradaka i 5 multimedijalnih.

Od trideset dviju osnovnih škola u MŽ na natječaj se javilo šesnaest škola:  ukupno 65-ero učenika sa 67 uradaka (55 pjesama, 10 proznih i 2 dramska uratka, pod vodstvom dvadeset i dvoje mentora. To su sljedeće škole: OŠ Belica, II. OŠ Čakovec, OŠ Donja Dubrava, OŠ Donji Mihaljevec, Oš Goričan, OŠ Gornji Mihaljevec, OŠ Hodošan, OŠ Jože Horvata Kotoriba, OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica, OŠ Mursko Središće, OŠ Nedelišće, OŠ Prelog, OŠ Strahoninec, OŠ Sveti Martin Na Muri, OŠ Petra Zrinskog Šenkovec i OŠ dr. Vinka Žganca Vratišinec.

Od sedam srednjih škola u MŽ na natječaj su se javile tri: Gimnazija Josip Štolcer Slavenski Čakovec, Graditeljska škola Čakovec i  Ekonomska i trgovačka škola Čakovec: ukupno 13-ero učenika, svaki s jednom pjesmom, pod vodstvom četiriju mentorica.

Prosudbeno povjerenstvo (Katarina Bajuk,  Andrijana Kos-Lajtman  i Vera Zemunić) odlučilo je da se nagrade sljedeći učenici:

OSNOVNE ŠKOLE

nagrada: Nikola Toplek, 4. a: Francek veseljak (pjesma nastala prema staroj fotografiji iz prve polovice 20. st. – vizualnim poticajom uz zamišljanje)

OŠ Strahoninec

Pohvala: Nikola Geršak, 4. f: Ček, deda, pem stobom

Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec

Mentorica: Mirjana Vidović

Multimedijalni uradci pristigli su iz OŠ Ivanovec (dokumentarni film i radioigra); OŠ dr. Ivana Novaka Macinec (dokumentarni film); OŠ Strahoninec (dokumentarni film) i OŠ Sveti Martin na Muri (radioemisija).

Nagrađena je radioigra Pozoj pod grodom spi OŠ Ivanovec

Autor: ADELLA PANCER,STJEPAN PETKOVIĆ, FILIP LESJAK, KARLA VURUŠIĆ, SAŠA BULOVIĆ, IVA BULOVIĆ, MARIN FILO, TEA NOVAK, IVANA LESJAK, ALEKSANDAR BARLOVIĆ, LEON NOVAK

Mentori: Radovan Petković i Nataša Kralj

Zabilježila: Katarina Bajuk