Povijest škole

Prve pisane vijesti o školstvu u Goričanu potječu iz 1688. godine. Kanonska vizitacija iz 1841. godine  svjedoči da u Goričanu postoji stalna i potpuna pučka škola.

Najstariji dio današnje školske zgrade izgrađen je 1856. godine a godinu dana kasnije škola dobiva prvi kat. Godine 1857.  školu polazi 130 učenika oba spola (76 dječaka i 54 djevojčice).

Godine 1912.  škola je dograđena i ima sedam razrednih odjela i isto toliko učitelja. Za vrijeme 2. svjetskog rata u ovoj su školi nastavu izvodili mađarski učitelji ,njih čak 23,  na mađarskom jeziku.

Nakon oslobođenja, godine 1945./46. škola ima 634 đaka, a nastava se izvodi na hrvatskom jeziku u osam odjeljenja. U to vrijeme osnovna škola traje samo četiri godine. Osmogodišnja škola uvedena je školske 1955./56. godine.

Najveći broj učenika 769 raspoređenih u 20 razrednih odjela škola ima školske godine 1960./61. Godine 1974. izgrađen je novi dio zgrade sa šest učionica i dva kabineta a cijeli objekt Osnovne škole Goričan dobiva  novu električnu instalaciju i centralno grijanje.

Školske godine 1994./1995. stariji dio škole je temeljito obnovljen izvana i iznutra, a u listopadu 1994. godine bilježimo i posjet predsjednika Sabora Republike Hrvatske dr. Nedeljka Mihanovića Općini Goričan i Osnovnoj školi Goričan.

Dana  7.5.2013. prigodnom je svečanošću obilježen početak radova na izgradnji nove sportske dvorane u našem mjestu. Kamen temeljac zajedno su položili ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović, župan Međimurske županije Ivan Perhoč, načelnik Općine Goričan i saborski zastupnik Mario Moharić i ravnatelj Osnovne škole Goričan Stjepan Vadlja. Polaganju kamena temeljca prisustvovali su i potpredsjednica Hrvatskog sabora Dragica Zgrebec, saborska zastupnica Nadica Jelaš, direktor tvrtke izvođača Međimurje graditeljstvo Goran Knežević, župnik Petar Majstorović, učitelji i učenici Osnovne škole Goričan i mnogobrojni mještani Goričana.