Javne informacije

Pravo na pristup informacijama i Politika privatnosti

Sloboda informiranja odnosno pravo na pristup informacijama jedno je od temeljnih ljudskih prava zajamčeno Ustavom Republike Hrvatske, a obuhvaća pravo korisnika na traženje i dobivanje informacije, kao i obvezu tijela javne vlasti da omogući pristup zatraženoj informaciji te da objavljuje informaciju neovisno o postavljenom zahtjevu kada takvo objavljivanje proizlazi iz obveze određene zakonom ili drugim propisom.

Osnovni propis u Republici Hrvatskoj koji uređuje ovo područje jest:  Zakon o pravu na pristup informacijama – neslužbeni pročišćeni tekst (NN, br. 25/13 i 85/15)

Poveznica na Internet stranicu Povjerenika za informiranje je: www.pristupinfo.hr

Politika privatnosti Osnovne škole Goričan dostupna je u dokumentu niže.

Službenik za informiranje u Osnovnoj školi Goričan je tajnica Stela Taradi, mag.admin.publ.

Zahtjev za pristup informacijama podnosi se:

1. pisanim putem:

• na adresu: Osnovna škola Goričan, Školska 16, 40324 Goričan
  • elektroničkom poštom: osg@os-gorican.skole.hr

2. usmenim putem:

• svaki radni dan od 9:00 do 13:00 sati osobno u tajništvu škole kod službenika za informiranje
  • služebenik za informiranje o tome sastavlja službenu bilješku.

Što se smatra informacijom?

Sukladno članku 5. stavku 3. Zakona, informacija je svaki podatak koji Škola posjeduje u obliku

dokumenta, zapisa, dosjea, registra ili u bilo kojem drugom obliku, neovisno o načinu na koji je prikazana

(napisani, nacrtani, tiskani, snimljeni, optički, elektronički ili neki drugi zapis).

Pristup informaciji pretpostavlja pristup već gotovoj gotovoj i postojećoj informaciji,

i ne predstavlja nužnost škole da ulaže dodatni trud u povezivanje, tumačenje, odnosno stvaranje informacije.

Obrazac Zahtjeva za pristup informacijama možete preuzeti na ovoj stranici.