« Veljača 2018 »

Pedagoški kutak
SREĆA - zašto je važno brinuti o sebi?
Autor: GABRIJELA MALTAR, 3. 10. 2013.

Sreća roditelja je direktno povezana sa dječjom srećom, te stoga, čineći sebe sretnima i našu djecu činimo sretnijom.

Evo tri razloga zbog kojih je važno  pronaći  vlastitu sreću kako bismo imali sretniju djecu.

1.Emocije su zarazne, i pozitivne i negativne

Bez obzira da li je mama ljuta, zabrinuta, vesela ili radosna, njene emocije će se prenijeti i na djecu. Mnoge studije su potvrdile da djeca depresivnih mama često imaju probleme u ponašanju. Ako donesete (pronađete) sreću u svom životu, biće vam puno lakše odgajati sretnu djecu.  Kada ste vi sretni, onda je vjerojatnije da će i vaše dijete biti sretnije.

2. Sreća vas čini boljim roditeljem

Sretni roditelji su topliji i imaju više razumijevanja za svoju djecu. Ako ste sretni, biti ćete strpljiviji i osjetljiviji na dječje potrebe. Pronađite način da stvorite vrijeme i prostor za sebe, jer time stvarate vrijeme i prostor i za svoju djecu.

3. Budite uzor svojoj djeci

Djeca se ponašaju i rade ono što radimo mi – njihovi roditelji, a ne ono što im kažemo da rade.  Npr. ako mi vježbamo, redovno spavamo i ispravno se hranimo onda će to činiti i naša djeca. Uključite ih u svoje aktivnosti i zajedno gradite sretnu obitelj.

Možda je najbolji učinak ovog pristupa opisan u poznatoj kineskoj poslovici:

"Reci mi, ja ću zaboraviti,

pokaži mi, ja ću se sjetiti,

uključi me, ja ću razumjeti!"