« Ožujak 2024 »

Terenska nastava u Ogulinu i Karlovcu
Autor: Alan Belak, Snježana Granatir, 15. 5. 2017.

Dana 4. 5. 2017.  učenici petog i šestog razreda OŠ Goričan zajedno sa svojim  učiteljicama Kristinom Sisek, Sanjom Crnčec, Andrejom Šopar–Pilić, Snježanom Granatir i učiteljem Mladenom Vukom krenuli su na bajkovito i inspirativno putovanje u Ogulin, zavičaj bajki i rodno mjesto Ivane Brlić- Mažuranić, i u Karlovac, u slatkovodni akvarij Aquatika.

Učenici su u Ogulinu najprije posjetili Zavičajni muzej koji se nalazi u frankopanskom kaštelu. Tijekom obilaska Zavičajnog muzeja učenici su  mogli razgledati različite zbirke: arheološku i etnografsku zbirku, zbirku kamenih spomenika, alpinističku sobu, sobu posvećenu Domovinskom ratu i spomen - sobu Ivane Brlić- Mažuranić.

Nakon Zavičajnog muzeja uslijedila je šetnja Ogulinom i upoznavanje s legendama o divu Kleku, Đulinu ponoru, izvoru Cesarovac, klečkim vješticama… Učenici su  posjetili i razgledali crkvu svetog Križa i prošetali Parkom kralja Tomislava u centru Ogulina, a zatim su se uputili u Ivaninu kuću bajki, jedinstveni multimedijalni i interaktivni centar koji slavi bajke i svekoliko bajkovito stvaralaštvo.

U Ivaninoj kući bajki učenike je dočekala ljubazna domaćica i pripovjedačica bajki koja ih je vodila skrivenim hodnicima i tajanstvenim odajama upoznajući ih u interaktivnom predavanju s likom i djelom Ivane Brlić-Mažuranić. Učenici su na različitim ekranima  mogli upotpuniti svoje znanje o bajci kao raširenoj književnoj vrsti, odabrati i preslušati ili pročitati bilo koju bajku na hrvatskom ili nekom drugom jeziku. Učenici su povezivali nastavu književnosti (lektire) s nastavom jezičnog izražavanja i nastavom medijske kulture. U tajanstvenoj sobi učenici su uživali u Ivaninoj ogulinskoj pustolovini, zanimljivom animiranom filmu koji prikazuje Ivanu kao šestogodišnju djevojčicu koja se s roditeljima vraća u Ogulin i susreće likove iz svojih bajki u šumama Kleka i drugim bajkovitim prostorima svoga zavičaja.

Svoje znanje o bajkama učenici su primijenili sudjelujući u kreativnoj radionici Glasovi u bajci. Učenici su u paru izveli kratak dijalog iz Šume Striborove dočaravajući  određene osjećaje (sreća, tuga, ljubomora, bijes, uplakanost, zaljubljenost…). Pobjednički par nagrađen je kraljevskom krunom.

Nakon radionice uslijedilo je pripovijedanje dviju Ivaninih bajki: manje poznate bajke Zlatna ptičica i dijete ubogarskoa zatim bajke Ribar Palunko i njegova žena iz najpoznatije Ivanine zbirke Priče iz davnine.

Pod dojmom zanimljive ogulinske avanture učenici su krenuli u Karlovac i razgledali slatkovodni akvarij Aquatika, a zatim su se uz asistenciju učitelja TZK Mladena Vuka  dobro razgibali na obližnjem sportskom terenu uz rijeku Koranu.

Na početku puta učenici su dobili zadatke koje su trebali realizirati tijekom terenske nastave i nakon nje. Ostvareni zadaci vrednovat će se na satovima hrvatskog jezika, povijesti, prirode, geografije i TZK.

Mnogi su učenici izrazili želju da ponovno posjete Ogulin i uplove, poput Ivane, u još jednu bajkovitu ogulinsku pustolovinu.