Dani hrvatskog jezika
Autor: Snježana Granatir, Alan Belak, 9. 3. 2016.

Dragi knjigoljupci i ljubitelji lijepe hrvatske riječi!

U mjesecu ožujku proslavljamo Dane hrvatskog jezika kada se  s ponosom prisjećamo borbe hrvatskog naroda za samostalnost i opstojnost hrvatskog jezika.

Jezik je sredstvo naše identifikacije, po njemu smo to što jesmo – Hrvati. Hrvatski jezik star je kao i hrvatski narod. Korijen mu se izgubio u prohujalim vremenima, ali njegov cvijet opija nas istim mirisom, čvrsto se drži na suncu i opire svim olujama i vjetrovima. Mnogi su htjeli zasjeniti njegovu ljepotu, obojiti ga nekim drugim bojama, istrgnuti ga, iskorijeniti i zasaditi neki drugi jezik u hrvatskom cvijetnjaku. Hrvatski jezik utkan je u našu hrvatsku prošlost i branio se krvlju naših predaka.  Kad su drugi mislili da su ga zatrli, procvjetao je još ljepšim bojama u književnim djelima mnogih znanih i neznanih Hrvata.

Zahvaljujem Luciji Farkaš, Valeriji Dominić, Ivani Markušić, Dori Međimurec, Mariji Lukovnjak i Sintiji Marton na ustrajnosti i trudu koji su uložile uranjajući u neiscrpno vrelo hrvatskog jezika. One su se svakog tjedna marljivo suočavale  s mnogim jezičnim zakonitostima i nedoumicama otkrivajući ljepotu i izražajne mogućnosti hrvatskoga jezika.

učiteljica Snježana Granatir, zaljubljenica u hrvatski jezik

Hrvatski jezik naša je domovina. U njemu je utkana ljepota naše obale, dubina i tajnovitost Jadranskoga mora, bogatstvo i raznolikost naše Slavonije, oštrina velebitskih vrleti, tuga dalmatinskog krša, pitomost i nježnost hrvatskog sjevera, bistrina hrvatskog neba… Hrvatski jezik jednako lijepo zvuči na hrvatskom jugu, sjeveru, istoku i zapadu zaogrnut u kajkavsko, štokavsko ili čakavsko ruho.

Riječi su naša radost, naša utjeha i naš život. Prve riječi koje su nam uputile naše majke bile su hrvatske riječi. Hrvatskim jezikom smo zaplakali, hrvatskim jezikom smo progovorili, hrvatski jezik nas je uspavljivao, razveseljavao i umirivao. S hrvatskim jezikom ustajemo, s njim i u njemu živimo, on će nas otpratiti u vječnost.

Neizmjerne su njegove mogućnosti. Njime možemo izraziti sve što nam srce poželi, svaku misao, svaki osjećaj. Njegove riječi mogu biti tople i nježne, ali mogu biti oštre i grube, mogu nas zaboljeti jače od oštrice mača.

Dragi učenici, istražujte svoj hrvatski jezik, uronite u njega, slušajte ga i čitajte! Pokušajte njime što je moguće bolje ovladati kao što to čine marljivi filolozi naše škole od kojih je čak šest učenica ove godine sudjelovalo na Županijskom natjecanju iz hrvatskog jezika i ostvarilo odlične rezultate.

Da bi riječ bila pokretačka i stvaralačka, potrebno je njome dobro ovladati. Budite virtuozi svoje hrvatske riječi, čuvajte svaki dragulj iz hrvatske jezične škrinjice i ne zaboravite, gdje god vas život odveo, uvijek ćete živjeti i disati u hrvatskom jeziku.

učiteljica Snježana Granatir, zaljubljenica u hrvatski jezik