Terenska nastava 7. a i 7. b u Zagrebu
Autor: Doris Malović, 16. 10. 2015.

Učenici sedmih razreda OŠ Goričan, zajedno sa svojim razrednicima i voditeljima Snježanom Granatir, Zoranom Makaj, Melitom Sečan – Hrastić i Franjom Jambrovićem, bili su na terenskoj nastavi u Zagrebu  6. 10. 2015.

Posjetili  su Muzej iluzija, Tehnički muzej, zgradu HRT-a i pogledali kazališnu predstavu Ana Frank u kazalištu Trešnja.

U Muzeju iluzija učenici su uživali u atraktivnim i zabavnim optičkim iluzijama. U  Tehničkom  muzeju saznali su mnogo korisnih informacija o transformaciji energije kroz prošlost i mnogim tehničkim izumima koji su doprinijeli razvoju suvremene civilizacije. U Kabinetu Nikole Tesle prisustvovali su demonstraciji nekih  Teslinih izuma, prošetali su rudnikom i razgledali Odjel prometnih sredstava u kojemu su mogli vidjeti kako su se kroz prošlost usavršavala prometna sredstva na kopnu, vodi i u zraku.

Nakon Tehničkog muzeja učenici su odgledali kazališnu predstavu Ana Frank u kazalištu Trešnja. Predstava je bila vrlo tužna, ali poučna i zanimljiva jer  je predstava,  kroz intimnu životnu priču djevojčice Ane Frank, učenicima  dočarala kakve su strahote proživljavali Židovi u Drugom svjetskom ratu. Predstava navodi  na razmišljanje  da je rat najveće zlo koje može zadesiti čovječanstvo i da se svatko od nas  mora truditi da do njega nikada više ne dođe.

Nakon predstave uslijedio je najbolji i najzanimljiviji dio terenske nastave -  posjet HRT-u. Gospođa Nada Chedid iz Odjela za odnose s javnošću upoznala je učenike  s radom na Hrvatskoj radioteleviziji. Naučili su mnogo toga o televiziji, radiju i osobama koje rade na televiziji i u režiji. Gospođa Chedid spremno je  odgovarala na sva učenička pitanja,  a zatim ih  je labirintima HRT-a dovela do mnogih redakcija i studija  u kojima se snimaju mnoge poznate televizijske emisije: Dobro jutro, Hrvatska, Plodovi zemlje, Potrošački kod, Nedjeljom u 2, Društvena mreža, Otvoreno, Potjera… Bili su u Redakciji Informativnog programa i u studiju odakle se uživo prikazuje Dnevnik. Slikali su se s urednicom i voditeljicom Dnevnika Sanjom Mikleušević – Pavić, a vidjeli su uživo još neke poznate  televizijske voditelje. Učenici su saznali što je  zelena soba i čemu služi gluha soba, koje su emisije najdugovječnije, a koje najgledanije.

Terenska nastava bila je vrlo poučna i zanimljiva. Učenici su dobili zadatke koje su trebali realizirati tijekom terenske nastave i nakon nje, a velik dio terenske nastave ovjekovječili su fotoamateri OŠ Goričan.