preskoči na sadržaj

Osnovna škola Goričan

Login
 

Projekt "Energetska obnova zgrade Osnovne škole Goričan na adresi Školska 16, Goričan (KK.04.2.1.4.0052)" sufinancirala je Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj Operativni program „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“

e-Dnevnik

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Srednje škole

 

Sigurnost
Koliko često učiš?




Tisak

 

Stručni časopisi

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 11. 2010.

Ukupno: 496019
Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 11. 2010.

Ukupno: 496019
Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 11. 2010.

Ukupno: 496019
Ovaj mjesec: 1774
Ovaj tjedan: 214
Danas: 21

Jednim klikom do...

 

Oglasna ploča



 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Osvrt na film "Dječak u prugastoj pidžami"
Autor: Snježana Granatir, 12. 3. 2015.

Dana 26.2.2015.  učenici osmih razreda u okviru Edukacijskog jutra posjetili su  Centar za  kulturu Čakovec i pogledali  višestruko nagrađivani film Marka Hermana Dječak u prugastoj pidžami s temom holokausta. Holokaust je genocid koji su nacisti vršili nad Židovima i Romima s namjerom njihovog potpunog istrjebljenja.

Film govori o dječaku Bruni koji se zbog očeva unaprjeđenja mora preseliti u blizinu koncentracijskog logora Auswitza. Useljenje mu isprva pada teško, ali kad kroz prozor ugleda „farmu“ i djecu u ,,pidžamama'',  uvjeren je da će se moći družiti s njima. On zapravo i ne sluti da je ta „farma“ zapravo koncentracijski logor smrti u kojem se ubijaju  Židovi u plinskim komorama, a njegov otac zapovijeda tim logorom.


Bruno odluči istražiti područje iza vrta. Stigavši ondje, susreće dječaka Shmuela, zarobljenog Židova. Čudno mu je što je Shmuel u pidžami i misli da je broj koji ima na pidžami zapravo dio igre. Bruni ništa nije jasno i kad vidi film o logoru koji se prikazuje na televiziji, uvjeren je da je u logoru lijepo. On uskoro izdaje prijatelja, no kasnije mu je žao i pokušava se iskupiti. Shmuelu je, u međuvremenu, nestao otac pa Bruno ponudi pomoći Shmuelu da nađe oca. Shmuel mu donosi pidžamu i Bruno se uspije iskrasti preko žice. Oni se slučajno nađu u koloni Židova koju Nijemci vode u plinsku komoru. U međuvremenu, majka shvaća da je Bruno nestao i  počinje bjesomučna potraga i utrka s vremenom…

Nakon filma, koji nikog nije ostavio ravnodušnim, prisustvovali smo predavanju gospodina Branka Lustiga koji je  kao Židov bio žrtva holokausta, ali je, nasreću, uspio preživjeti.

Gospodin. Lustig već je s 10 godina odvojen od roditelja i odveden u koncentracijski logor Birkenau u okviru Auschwitza. Neko je vrijeme u tom logoru u rudniku ugljena dijelio  vodu zatvorenicima. Preživio je zbog ove nevjerojatne priče: jedan od Nijemaca, rodom iz okolice Osijeka, postao je zapovjednik tog logora i našao je Branka kako plače. Ispostavilo se da njegov otac dobro poznaje Lustigova oca koji mu je svake nedjelje besplatno davao rakiju u jednoj osječkoj gostionici u kojoj je Lustigov otac radio kao konobar.  Lustig je boravio  3 mjeseca kod tog poručnika, a nakon što je on poslan na bojište, prebacili su ga u logor Bergen Belsen gdje je dočekao kraj rata. Kasnije je  saznao da je 250 m od njegove barake umrla Ana Frank. Gledao je prizore vješanja te je ispričao kako je 6 milijuna ljudi poginulo u tim logorima. Godine 1944. nacisti su pobili zajednicu Židova u Čakovcu od kojih je danas ostalo nekoliko Židova. Nedavno je s bivšim predsjednikom Josipovićem posjetio logor Birkenau u kojem je bilo 40 krematorija. Tijekom života otišao je u Ameriku gdje je snimio filmove Sofijin izbor i  Šindlerova lista za koji je bio nagrađen Oscarom te serije o holokaustu Vjetrovi rata. Pozvao nas je da, ukoliko smo u mogućnosti, spriječimo da se takve strahote nikada više ne dogode.  

Gospodin Branko Lustig u svojem nam je predavanju ukazao na neke šokantne životne istine. Pamtit ćemo njegove rečenice: ,,I nakon svega pitam se zašto su ubijali Židove? Oni su propatili bez razloga. Oni su ubijeni bez razloga. Oni su planirali svoju budućnost, imali su svoje snove, a onda se netko našao da to sve uništi i ugasi. Zar su i živjeli bez razloga?''

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju