U Osnovnoj školi Goričan „Papir nije smeće“
Autor: Alan Belak, Natalija Srnec, 14. 11. 2014.

Učenici Osnovne škole Goričan sudjelovali su u akciji prikupljanja starog papira. Inicijativu je pokrenula profesorica biologije i kemije, Andreja Šopar-Pilić uz podršku ravnatelja Roberta Katanca. U prikupljanje papira za recikliranje uključili su se učenici svih razreda te njihovi roditelji, dok je svakodnevno vaganje i bilježenje rezultata ažurno obavljao domar Mijo Horvat.

Reciklirani papir koristi se, između ostalog, za proizvodnju kartona koji je danas jedan od najčešće korištenih ambalažnih materijala, a može se ponovno uspješno reciklirati. Za proizvodnju jedne tone papira potrebne su dvije tone drva ili tisuću dvjesto kilograma otpadnog papira. Prikupljanjem i reciklažom jedne tone starog papira spašava se dvadeset mladih stabala. Dakle, odvojenim skupljanjem otpadnog papira čuvaju se naše šume, ali i štedi energija, smanjuje onečišćenje vode, zraka te štedi skup deponijski prostor. Stoga je hvalevrijedna ova akcija u svrhu edukacije djece o razvrstavanju otpada i prikupljanja starog papira pod nazivom "Papir nije smeće" koju je za međimurske škole i vrtiće organizirao Unimer d.o.o. Čakovec pod
pokroviteljstvom Međimurske županije. U Osnovnoj školi Goričan akcija je trajala tek 6 radnih dana, od 5. do 12. studenog, ali se skupila zavidna količina od ukupno 1439 kilograma papira.
Najaktivnijima su se dokazali učenici 5. razreda sakupivši 288 kilograma. Ni mlađi učenici nižih razreda nisu mnogo zaostajali pa je drugo mjesto po aktivnosti zauzeo 3. razred s 271,5 kilograma, a na trećem su mjestu učenici završnog 8.a razreda. Djelatnici tvrtke Unimer d.o.o. preuzeli su papir, a Osnovnoj školi Goričan kao i svim ostalim školama koje su sudjelovale u akciji isplatit će vrijednost sakupljenog papira po trenutno važećim cjenovnim razredima za otkup otpada. Među svim školama koje su se odazvale ovoj ekološko-edukativnoj akciji nagradit će se one s najviše sakupljenog papira u Međimurskoj županiji. Nagrade unutar Osnovne škole Goričan primit će prvi razred na „ekološkoj top-listi“ u kategoriji nižih te u kategoriji viših razreda, ali na temelju skupnih rezultata po završetku drugog kruga akcije.

Na ovaj način se kod učenika osnovnoškolske dobi razvija ekološka svijest, ljubav prema prirodi, briga za okoliš te timsko surađivanje i djelovanje. Za očekivati je da će učenici ubuduće i sami inicirati ekološke akcije te još aktivnije sudjelovati u sličnim događanjima. Ova akcija početak je kontinuirane brige za okoliš škole i mjesta pa se slijedeći ciklus prikupljanja papira planira u proljeće 2015. godine. Ovom prilikom zahvaljujemo se svim učenicima, roditeljima, nastavnicima i mještanima koji su na bilo koji način poduprli ovo pozitivno djelovanje te ujedno pozivamo na nastavak suradnje u proljetnoj akciji.