Čitanjem do zvijezda
Autor: Natalija Srnec, 3. 3. 2014.

U petak, 28. veljače 2014. godine, u Osnovnoj školi Prelog održano je županijsko natjecanje u znanju i kreativnosti "Čitanjem do zvijezda". Okupljeni učenici pod vodstvom svojih mentora – knjižničara, na ovaj su način odmjerili snage u čitanju s razumijevanjem, istraživanju, otkrivanju i kreativnom stvaranju.

Ovim putem Vam javljamo da su predstavnice naše škole – Tamara Medvar, Josipa Golenja i Sara Lesinger u znanju osvojile visoko 4. mjesto od ukupno 20 ekipa iz osnovnih škola Međimurske županije. Ujedno, osvojeno mjesto dijele s ekipom domaćina - Osnovnom školom Prelog.

Natjecanje je otvorila zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman, koja
je naglasila da su ovakva okupljanja prilika da se učenici iskažu u znanju, inovativnosti i
kreativnosti, ali i da se rad u međimurskim školama usporedi sa školama u ostatku zemlje.
Sudeći po prikazanom, ali i rezultatima koje naši učenici postižu na državnim natjecanjima iz svih područja, vidljivo je da se u međimurskim osnovnim i srednjim školama kvalitetno radi, rekla je zamjenica Herman te dodala da je sigurna da će osvojena prva mjesta na državnim natjecanjima to potvrditi i ove školske godine. Nakon pozdrava i riječi podrške koje su prisutnima uputile ravnateljica Osnovne škole Prelog Nina Lesinger te voditeljica županijske razine natjecanja za Međimursku županiju Ivana Čurila, učenici su krenuli u utrku za što boljim plasmanom.
Natjecanje se sastojalo od dva dijela – kviza znanja i prezentacije plakata. Učenici su odgovarali na pitanja iz Priča iz davnine Ivane Brlić – Mažuranić, Dolores i šumske sjene
Irene Begić te Staklenog dvorca, autorice Maje Brajko – Livaković. Tema ovogodišnjih
plakata bila je "Likovi slavenske mitologije u djelima Ivane Brlić-Mažuranić".
Nakon službenog dijela natjecanja, knjižničarka Osnovne škole Prelog Maja Lesinger,
pripremila je niz zanimljivih aktivnosti koje su upotpunile dan i oduševile sve natjecatelje.
Učenici su sudjelovali u radionici izrađivanja origamija koju je vodila Kristina Najman te
u pravom lovu na blago koji je vodila Marija Grabant. Organiziran je i posjet Knjižnici i
čitaonici Grada Preloga te Muzeju Croata insulanus gdje je srdačna kustosica muzeja učenike provela izložbom naivne umjetnosti te izložbom starih fotografija i razglednica Preloga. U sklopu posjeta muzeju, odvijala se i radionica koju su zajedničkim snagama provele Iva Kožnjak i Dominika Lukačić-Murković.

U nastavku Vam donosimo ukupnu rang listu ekipnih predstavnika osnovnih škola.

RANG / NAZIV ŠKOLE / BROJ BODOVA / MENTOR/ICA

2. OŠ Nedelišće 116 Zora Hajdarović