Gost 2. b razreda - učenik Boris Vražić
Autor: Alan Belak, 13. 2. 2013.

Učenik naše škole, Boris Vražić, nam je pričao da je njegov otac rodom iz Goričana, a majka mu je rođena, i prije udaje je živjela, u Rusiji. Zbog toga je on po nacionalnosti i Hrvat i Rus. Rekao nam je da ima dvije domovine koje jednako voli, Hrvatsku i Rusiju. Često avionom putuje u Rusiju baki i djedu. Od Zagreba do Moskve, glavnog grada Rusije, let avionom traje 12 sati, a zatim leti drugim avionom još 2 sata do Petersburga, grada u kojem žive njegovi djed i baka.

Na ovom satu razrednika istraživali smo sličnosti i razlike po dobi, boji kože, nacionalnosti i vjeroispovijesti. Gost razreda bio nam je učenik 4.b razreda naše škole. Često ga srećemo na hodniku škole i u selu. Poznali smo ga po izgledu. Bijelac je kao i mi i znamo da je dobar i pristojan dječak, jer dosad nikoga nije zezao, vrijeđao i maltretirao.  Uvijek je s nama lijepo razgovarao i pozdravio nas iako smo mlađi od njega. Ali, nismo znali da je druge nacionalnosti, jer se naizgled po ničemu od nas ne razlikuje.

Pričao nam je da je njegov otac rodom iz Goričana, a majka mu je rođena i prije udaje živjela u Rusiji. Zbog toga je on po nacionalnosti i Hrvat i Rus. Rekao nam je da ima dvije domovine koje jednako voli, Hrvatsku i Rusiju. Često avionom putuje u Rusiju baki i djedu. Od Zagreba do Moskve, glavnog grada Rusije, let avionom traje 12 sati, a zatim leti drugim avionom još 2 sata do Petersburga, grada u kojem žive njegovi djed i baka.

Boris nam je na globusu pokazao gdje je i kolika je Rusija, na ploči je objasnio kojim se pismom tamo piše, zatim je bilo riječi o ruskom novcu, igračkama i drugim zanimljivim temama.

Boris je samo dvije godine stariji od nas, a tako smo puno od njega naučili. I djeca mogu poučavati drugu djecu, a i odrasle. Svim navedenim Boris je puno doprineo našem istraživačkom radu na projektu ,,Različiti, a jednako vrijedni''. Za zahvalu, zajednički smo mu napravili razrednu zahvalnicu. Zahvalnicu mu je predala Viktorija Novak. Boris će nam uvijek ostati u lijepom sjećanju. Nadamo se da će se i on nas sjećati.

Zahvaljujemo mu na trudu i zalaganju !