« Ožujak 2024 »

POSJET STARAČKOM DOMU ,, MARIJE TEREZIJE GUDLIN"
Autor: Alan Belak, 6. 1. 2013.

Ljudi se kroz život mijenjaju, rastu, razvijaju se i stare.  Razlikuju se po starosti, tj. dobi.  Mi smo u dječjoj dobi, srednjoškolci su u mladenačkoj dobi, naši roditelji  u odrasloj dobi, a djedovi i bake u staračkoj dobi.  Shvatili smo  da  koliko god godina imali, svi imamo jednaka prava i jednako smo vrijedni. Zato smo odlučili u petak  21. 12. 2012. posjetiti umirovljenike u  Staračkom domu Marije Terezije u Štefancu.

Sastavila učiteljica Sanja Rašan

Upoznali smo se s njima, družili se, otpjevali im nekoliko pjesama, a oni i nama. Izradili smo za svakoga od njih čestitke za Božić, a vlasnicima zahvalnicu. Usput smo proučavali naše međusobne razlike i sličnosti. Najzanimljivije nam je bilo da se jedna umirovljenica zove Viktorija  Novak, kao i naša učenica, ali je velika razlika u godinama. Posjet staračkom domu bio je jako poučan, a i dirljiv. Osim što smo bolje uočili razlike u godinama, shvatili smo da stariji ljudi ne mogu više raditi ono što su mogli prije, neki ne mogu i hodati,  pa ni govoriti. Zato im je potrebna stalna briga i njega i to stručnih osoba, njegovatelja. Dobro je da postoje takvi domovi, jer njihova djeca moraju ići na posao pa se ne mogu tako brinuti o njima. Ovaj dom jako je lijepo uređen i ima sve što je starijim ljudima potrebno. Rekli su nam da im je tu lijepo i da se svi jako dobro o njima brinu. Iako imamo samo 8 godina,  spretniji smo i okretniji od njih, kao što su i oni bili u našim godinama. Oni su se puno namučili u životu sve te godine i imaju pravo na život, zdravstvenu zaštitu, na njegu, brigu, ljubav.....kao i svi ljudi. Nisu zavrijedili omalovažavanje i zanemarivanje. Lijepo nam je bilo u staračkom domu. Uvijek ćemo se tog posjeta sjećati. Sretni smo  jer smo obradovali umirovljenike i uljepšali im dan. Obećali smo im da ćemo ih posjetiti i druge godine. Zahvalni smo im na njihovom doprinosu našem projektu ,,Različiti, a jednako vrijedni''.

Na našem projektu imamo još puno posla. Dolazit će nam gosti u razred, a i mi ćemo ići u goste, radit ćemo ankete....  Redovito ćemo vas obaviještavati što smo radili, tko nam je došao u goste, gdje smo bili i ono najvažnije što smo naučili i kako smo svoje znanje i osjećaje  prenijeli drugima.