Grad dubokih sjećanja
Autor: Gabrijela Maltar, 19. 11. 2018.

Vukovar smo posjetili 25.-26. listopada. On se nalazi u Vukovarsko-srijemskoj županiji i najveća je hrvatska riječna luka na Dunavu.

Prvi dan smo imali dvije prezentacije. Prvu prezentaciju nam je predstavila gospođa koja je govorila općenito o Domovinskom ratu, a drugu vojnik koji se borio u Vukovaru. Nakon prezentacije posjetili smo Muzej vučedolske kulture. Saznali smo da su Vučedolci osmislili i izradili prve čizme, kola na 4 kotača, radili glinene vaze, potaknuli modu... Imali smo slobodno vrijeme u dvorištu gdje smo se mogli slikati s tenkovima i avionima te nam je drugi dan vojnik Čanaki predstavio svaki tenk i ispričao njegovu priču. Bili smo u vojarni i gledali razne slike i novinske članke u kojima su bili napisani i prikazani loši uvjeti života vojnika. Posjetili smo i franjevački muzej i crkvu u kojoj je jedan dio ostavljen neobnovljen da bi se dočarale ratne posljedice. Gledali smo video u kojem je bio prikazan Put spasa (Kukuruzni put) te smo čuli  za logore u kojima je bilo mnogo stradalih. Imali smo slobodno vrijeme u centru, a navečer smo išli u disko (koji je bio na brodu).

Drugi dan smo posjetili bolnicu. Vidjeli smo pločice na kojima su bili napisani datumi i događaji- 5.10. pala je granata ranjeniku između nogu, probila nekoliko katova, ali srećom bomba nije eksplodirala. Taj dan je poginuo jedan doktor i jedna medicinska sestra. Vidjeli smo male prostorije u kojima su boravili pacijenti. Higijenski uvjeti bili su jako loši. Na groblju smo vidjeli mnogo bijelih križeva i vječni plamen.  Kod masovne grobnice (Ovčara) su nam prepričavali muke nevinih ljudi koji su stradali. Povratkom u hostel stali smo kod vodotornja te smo se slikali. Posjetili smo i Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinskoj cesti, muzej u obliku šake koja je predstavljala hrabrost i snagu branitelja.

U Vukovaru nam je bilo jako lijepo i poučno, ali i tužno jer su nedužni ostali bez kuća, pogibali, bili prognani, bili maltretirani... Najljepši dijelovi u Vukovaru su nam bili odlazak u disko, razgledavanje centra, a neočekivano i iznenađujuće nam je bilo što se jedan od hrvatskih branitelja uspio spasiti prije dolaska na Ovčaru.

M.K.  i E.M. - 8.a